Katalánská kuchyně – kam zajít na oběd nejen v Barceloně

Jídlo a pití je v Katalánsku obecně mnohem dražší, než u nás. To je dáno především tím, že se zde platí eurem. Alespoň v porovnání s dalšími západoevropskými zeměmi (jako například sousední Francií) je zde ale přeci jen cenová hladina o něco snesitelnější. I o něco hůře situovaní turisté tak zde nemusí být o hladu. Výborné jsou například místní bagety, které si nic nezadají s těmi francouzskými nebo oblíbené sladké koblížky tzv. donuts, stejně tak balené croissanty a podobné sladké pečivo.

Pokračování článku »

Španělsko a alkohol – výborná vína, likéry a sangría

Dobré a kvalitní víno je ve Španělsku asi nejběžnějším a nejoblíbenějším nápojem. Ostaně vinařství má ve Španělsku tisíciletou tradici a na mnoha místech je ideální klima na vinice. Proto byste rozhodně neměli zaváhat a hned po vašem příjezdu sem, byste si měli koupit láhev nějakého kvalitního místního vína. Mezi nejznámější místní odrůdy patří například Rioja a dezertní Málaga.

Pokračování článku »

Costa Brava a typické místní pití – káva, čokoláda, grenadina

Ve Španělsku platí, co se týká kávy trochu jiné mravy, než u nás. Takže nebuďte překvapeni, že vám číšník přinese něco jiného, než si myslíte. Pokud si chcete objednat běžné Espresso s trochou mléka, jako se dělá u nás, tak si dejte „Cortado“. Pokud řeknete jen „Espresso“, donesou vám malé Picollo bez mléka. Pokud chcete kávu napůl s mlékem, objednejte si „Con leche“, protože když si v běžné kavárně objednáte:„Coffee with milk“, tak pokud není číšník vyloženě zvyklý na turisty, tak vám přinese černou kávu bez mléka. Pokud ale kávě zrovna neholduje, tak můžete vyzkoušet třeba horkou španělskou čokoládu, která je výborná a má zde opravdu dlouhou tradici. Vždyť jí sem dovezli z mexicka španělští dobyvateli záhy po objevení Ameriky. Ta se pak prodává v malých hrníčcích, je velmi hustá a dochucená mlékem se skořicí. Pro nás velmi zajímavým a exotickým nápojem se pak může stát grenadina, což je sytě červený nápoj připravovaný z čerstvých granátových jablek.