Sdílet na Facebooku

Umělecké město Cadaqués

Cadaqués je malé pobřežní městečko v okrese Alt Emporda. Trvale zde žije 2.640 obyvatel. Město se nachází uvnitř 1.5 kilometru dlouhé zátoky na konci poloostrova Cap de Creus. Je to tedy spíše v severní části pobřeží Costa Brava. Díky tomu, že městečko leží spíš bokem od hlavních dopravních tepen je tu větší klid.

Městečko je opravdu malebné. Dominantou je kostel na vyvýšeném pahorku a kolem něj se rozprostírá staré město obklopené úzkými uličkami. Není se tak čemu divit, že je Cadaqués pevně spjato s mnohými umělci. V čele se Salvadorem Dalí, který si zde dokonce koupil dům. Pro mnohé věhlasné umělce se pak město stalo přechodným domovem. Zde zmiňme například Pabla Picassa, Joana Miró, Marcela Duchampa, Richarda Hamiltona, Alberta Ràfols-Casamada nebo Antoni Pitxota.

Co se týká dějin, tak ačkoliv město vzniklo už ve středověku, tak za sebou nemá žádné strastiplné kapitoly. Nejvýznamnějšími památkami je zmíněný kostel Panny Marie ze 17. století, který městu dominuje a pak samozřejmě muzeum Salvadora Dalí.

Co se týká pláží, tak těch je zde asi pět. Přičemž jedna malinká je i v samém historickém centru. Pláže jsou písčité a čisté. Zbytek okolního pobřeží pak tvoří hodně ostré útesy, na kterých bohužel koupání není možné.

Cadaués je tak hezké městečko, že v roce 2010 čínský developer oznámila svůj záměr postavit téměř přesnou kopii Cadaqués na ploše více než 100 akrů (0.40 km2) v zátoce Xiamen v Číně. Replika obce má nabízet luxusní ubytování pro turisty, kterých by údajně mohlo být až 15.000.

Město Cadaqués má ještě jednu velkou zajímavost. Na počátku 20. století se totiž mnoho jeho obyvatel odstěhovalo na Kubu. Jednalo se asi o třetinu města (tedy 1200 lidí). Mnoho obyvatel tam zbohatlo. Někteří z nich se pak vrátili zpět do Cadaqués a postavili si zde honosné domy (jako například „Casa Blava“), které je možné obdivovat i dnes.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.