Sdílet na Facebooku

Sant Feliu de Guíxols

Sant Feliu de Guíxols je středně velké město s 21.977 obyvateli (v roce 2009) zhruba uprostřed riviéry Costa Brava. Město je oblíbeným cílem turistů. Ti sem jezdí především do letovisek Sant Pol a S’Agaró, které jsou de facto součástí východní části města. Přímo ve městě jsou dvě krásné písčité pláže Playa de Sant Feliu a Sant Pol. Obě pláže jsou přes jeden kilometr dlouhé. Hned vedle první jmenované pláže je také rozsáhlý městský přístav. Zbytek pobřeží města pak tvoří rozdrobené skály, které už jenom dotváří krásnou atmosféru města.

Sant Feliu de Guixols

Jméno město získalo po mučedníkovi Svatém Felixovi z Girona, což byl katalánský svatý – misionář, který byl kolem roku 304 umučen na své cestě z Kartága (dnešní Tunusko) do Saint Cucuphas (Španělsko). Každoročně se ve města 1.srpna slaví svátek věnovaný právě tomuto patronovi. Druhé slovo Guixols v názvu města je pak odvozeno od jména pro výrobce lan a provazů, které se vyráběly ve zdejším klášteře.

Kasíno

Právě místní klášter postavený benediktinským řádem patří mezi nejzajímavější památky ve městě. Jeho počátky se datují až do roku 961. Klášter je typický svou čistou středověkou architekturou a z venku spíše připomíná pevnost. Dnes v něm sídlí hlavně muzeum historie. Pokud ho chcete navštívit, což se určitě vyplatí, tak se vydejte úplně na západ města. Od poslední ulice, která uhýbá z pláže je to asi 200 metrů směrem do středu města.

Další zajímavostí je Plaça del Mercat. Neboli tržiště představující veřejné a hospodářské srdce města. Každé ráno se zde prodává hlavně kvalitní ovoce a zelenina. Jedinou výjimkou je neděle, kdy se týdenní trh se koná podél Passeig a na Plaça. Tržiště je oblíbeným místem setkávání obyvatel.

Další atrakce města jsou: Pedralta (největší viklan v Evropě); staré nádraží architektů Rafaela Codercha a Gabrie Marcha z roku 1889; radnice v gotickém stylu nebo kasino la Konstancie postavené v roce 1888 architektem General Guitartem. Ve městě se také konají vyhlášené karnevaly, které patří k jedněm z nejlepších na Costa Bravě.

Moře

Poslední zajímavostí je, že kromě cestovního ruchu je pro město velmi důležitý i tradiční pěstování a výroba korku, který se používá například na špunty výborného španělského vína.

Město má zajímavou atmosféru a na rozdíl od jiných, kde můžete jenom ležet na pláži, tak tady můžete i něco zažít nebo si zajímavého prohlédnout.

Oficiální stránky města naleznete na adrese: www.guixols.net

Panorama města:


Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.