Sdílet na Facebooku

Palamós

Palamós je středně velké okresní městečko v kraji Baix Empordà, v provincii Girona v Katalánsku. Trvale zde žije kolem 16. tisíc obyvatel. Dokonce je známo i přesné datum založení města a to 3.12.1279. Král Petr III. Aragonský totiž potřeboval založit nový přístav, protože ten v Torroella de Montgrí (kousek na severu) už přestal svojí kapacitou dostačovat.

Palamós se nachází na severním konci širokého zálivu, který je velmi populární pro koupání. Je zde totiž nádherná cca 4 kilometry dlouhá a poměrně široká písčitá pláž. V zálivu jsou pak ideální podmínky také pro plachtění a windsurfing.

Dnes má město hned dva velké přístavy obklopující poloostrov s historickým jádrem. Ten západní je dost velký na to aby mohl pojmout i velké trajekty a obchodní lodě. Zatímco východní přístav slouží výhradně menším člunům a jachtám. Oba přístavy jsou také jednou z posledních velkých základen rybolovu v oblasti. Místní rybáři se hojně vydávají především za krevetami (Katalánsky: gambes).

Historické jádro města je poměrně malé a největší památkou je katedrála svaté Marie. Nejblíže k centru města (východnímu přístavu) se kolem pláže táhne přes kilometr dlouhá promenáda, která je centrem života města. V noci je zde poměrně rušno a kolem přístavu je spousta zajímavých restaurací a barů. Palamós zkrátka patří mezi jedno z mnoha příjemných dovolenkových letovisek na Costa Bravě.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.